Praktické dopady

Popis několika typových případů, ve kterých může budovaný systém výrazně zrychlit a zefektivnit společný zásah více složek:

Dopravní nehoda

Dnes. Stal jste se účastníkem dopravní nehody s vážně zraněnou osobou. Ta je zaklíněna v havarovaném voze. Voláte proto linku 155. Dispečer tísňové linky Vám telefonicky poradí při nedokladné resuscitaci, událost zaznamenává a vysílá na místo vozidlo. Posádka záchranky po příjezdu zjišťuje, že nemůže zraněného vyprostit a přivolává přes operační řízení ZZS výjezdovou skupinu hasičů. Ti vyprošťují zraněného a současně volají přes operační řízení HZS policii, aby zajistila místo dopravní nehody a umožnila přistání vrtulníku LZS.

Po dokončení programu. Voláte linku 155. Dispečer tísňové linky telefonicky radí při nedokladné resuscitaci, automaticky je událost lokalizována a okamžitě zobrazena na mapách u všech tří složek IZS, které na místo vyjíždějí současně a současně také u nehody zasahují.

Přepadená osoba v bytě

Dnes. Na tísňovou linku 158 volá starší žena, že byla napadena ve svém bytě. Operační důstojník lokalizuje byt a vysílá na místo nejbližší hlídku. Ta se nemůže do bytu dostat, protože je byt chráněný bezpečnostními dveřmi. Proto přes operační středisko přivolává hasiče. Ti po příjezdu otvírají dveře a v bytě nachází těžce zraněnou ženu. Proto přes operační středisko přivolávají záchranku a do jejího příjezdu poskytují neodkladnou péči. Hlídka následně přivolává kriminalisty.

Po dokončení programu. Napadená žena volá na linku 158. Byt je automaticky lokalizován a událost zobrazena na operačních střediscích všech složek IZS. Ty vysílají na místo současně příslušné síly a prostředky a provádí společný zásah.

Požár průmyslového objektu

Dnes. Na tísňovou linku 150 je nahlášen požár v továrně. Hasiči po příjezdu na místo zjišťují, že v objektu jsou osoby, evakují je a povolávají záchranku a policii. Jejich vozidla se k místu mimořádné události dostávají obtížně a na místě musí jejich činnost pracně koordinovat velitel zásahu.

Po dokončení programu. Po nahlášení požáru systém automaticky vybírá adekvátní síly a prostředky a operační důstojník je vysílá na místo. Současně je událost sdílena s ostatními složkami, které ve stejném čase vysílají své prostředky. Policie na místě řídí dopravu a uzavírá okolí, vedoucí lékař řídí transport zraněných, hasiči provádí záchranu osob a likvidují požár. Situace na místě (zóny, poloha jednotlivých sil a prostředků, kontaminace..) je trvale vizualizována a operační řízení jednotlivých složek ji využívá pro vysílání a navigování dalších potřebných sil.

Komentáře nejsou povoleny.